Aloe vera ve şeffaf sabun

Aloe vera ve şeffaf sabun

Aloe vera, sıcak ve aynı zamanda kuru iklim şartlarında yetişmekte olan kaktüse benzeyen bir bitkidir.

Aloe, ilaç yapımı için gerekli olan maddelerden iki tanesi olan jel ve lateksi üretmektedir. Aloe vera jeli, aloe bitkisinin yapraklarının iç tarafında yer alan açık ve jöleye benzeyen bir maddedir.

Aloe lateksi de, bitkide bulunan zarın alt kısmında olan sarı renkli bir maddedir.
Aloe bitkisinin 300’den fazla türü bulunmaktadır. Fakat aloe vera; bu 300 türün arasında bulunan en iyi bilinmekte olan ve iyileştirici özelliğe sahip olan tek türdür.

Sağlık ve güzellik alanında kullanılmakta olan bir türdür. Dikenleri bulunan ve dolgun olan aloe vera çiçeği Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde yetişmektedir.

Kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yüzyıllar önce aloe vera bitkisinin güzel görünümünden daha fazlasını sunabileceğinin farkına varılmıştır.

Aloe veranın içerisinde yer alan jeli ve özsuyu; cilt sorunlarından sindirim problemlerine kadar akla gelecek her şeye faydalı olmak için kullanılan bir bitkisel çözüm olma statüsüne ulaşmıştır.

Aloe veranın cilde olan faydalarını ön plana çıkaran bir bitki olması sebebiyle, güzellik ve kozmetik sektöründe fazlasıyla kullanılan bir bileşen olma statüsündedir.

Onu aloe vera’ya sabunlarda nemlendiricilerde toniklerde, şampuanlarda ve bakım kremlerinde yani kısacası her şeyde sıklıkla rastlamanız mümkündür.

Aloe vera, sabun, kozmetik ve güzellik ürünlerinde neden kullanılmaktadır?

Bu bitki cildin nemlendirilmesi için ve temiz tutması özellikleriyle bilindiği için sabunlarda da kullanılmaktadır. Bununla beraber cildimiz için gerekli ve yaşam fonksiyonlarımız için fazlasıyla önemli olan A vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. 

Özellikle son dönemce çokça popüler olan şeffaf sabunların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Şeffaf Sabun Nedir?

Diğer sabunlara kıyasla göz daha çok kitap eden ve içinde insana bolca faydaları bulunan aloe vera içerikli bir sabun çeşididir. Kendisi adından da anlaşılacağı gibi şeffaf bir görünüme sahip olup oldukça kullanışlıdır.

Şeffaf sabunu yaparken; şeffaf sabun bazı, vanilya esansı, boncuklar, süs malzemeleri, renklendirici, silikon kalıp ve sprey kolonya gibi çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Evde yapımı oldukça kolaydır fakat gerçek verimi almak için profesyonel ellerden geçmesi aloe vera ve çeşitli vitaminleri de içermesi gerekmektedir.