Cilt Temizliği

Cilt temizligi nasil yapilir

Cildimiz hassas bir yapıya sahiptir. Birçok etkenlere maruz kalan cildimiz sonuçta gene bizlere zarar vermekte. Bunu önlemek bizim elimizdedir.

Cildimizi bakımlı halde tutmak istiyorsak, cildimize özen göstermeliyiz. Bunun çeşitli yolları vardır. Biz burada sabunların cildimizi nasıl temizlediğini ve faydalarını konuşacağız. Ama bundan önce kendimize söz vermeliyiz, her gün cildimizi temiz tutmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Cilt temizliği nasıl yapılır?

Cildimiz oluşan kirli katman için bol miktarda su ve bebeksi sabun kullanacağımızı söylemiştik. Peki, bunu nasıl yapacağız.

Öncelikle elimizi güzelce yıkıyoruz sonra yüzümüzü bol suyla yıkıyoruz sonra bebeksi sabunu yüzümüze yavaşça ovalayarak sürüyoruz. Sürerken dikkat etmemiz gereken durumlar var, mesela gözlerimize sürmüyoruz, burnumuzun iç kısımlarına sürmüyoruz, kulaklarımızın içine sürmüyoruz..

Bu sadece kadınların ihtiyacı olduğu bir durum değil, erkekler de cildine bakmalıdır. Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur, atasözü bu konuyu desteklemektedir. Cildimize sürekli olarak bakımlarını yapmak durumundayız.

Cilte neler zarar verir?

Şimdi cildimize zarar veren durumlara bakalım ve bu durumlardan kaçınalım. Cilte zarar veren bir çok farklı etken var. Bunlardan bazıları kirli havası olan ortamlar, bu ortamlardan kaçının ve sigara içilen yerden uzak durmalıyız.

Şimdi gelelim yağlı ciltlere, yağlı bir cilde sahipseniz hiç korkmayın. Yağlı cilte sahip olan kişilerin yapması gereken yüzünü bol suyla yıkamak olacak ama sadece su yetmez, bebeksi sabun ürünü kullanarak yıkadığınız zaman cildinizde oluşan yağlanmayı doğal yolları ile önlemiş olunacak. Aynı zamanda cildimizde oluşan kirli hava ve sigaradan kaynaklı pis tabaka da temizlenmekte. Bebeksi sabun cildimizde kapanmış olan gözenekleri açmaktadır.

T bölgesi neresidir?

Yüzümüzde T bölgesi dediğimiz yerler var. Bu T bölgesi anlımız ve burnumuza kadar uzanan kısıma denk geliyor. Şekil olarak T harfine benzediği için için oraya T bölgesi denilmiştir.

T bölgesi yağ tabakasının yoğun olduğu bir yerdir. T bölgesine ovalayarak sürüyoruz. Sonra 1 dakika bekliyoruz ve yüzümüze bol suyla yıkıyoruz. İşlem bu kadar basit ama bunu her gün yapmamız lazım yoksa cilt temizliğini yapmış olmayız.  

Size son bir öneri sunmak istiyorum, yağlı yiyecekler var, cips mesela, trans yağlı ürünler bunlardan uzak durulmalı. Sağlığımız bizim her şeyimizdir. Sağlıcakla kalın.