Doğal sabun yapımı

Sabun nasil yapilir

Sabun her şeyden önce eşi bulunmayan doğal bir ilaç, şifa kaynağı. Klasik ya da fabrik üretimi yerine doğal ve organik sabun nasıl yapılır? Sabunun ana malzemeleri nelerdir.. Bu yazıda bunlara cevap arayacağız..

Sabuna neden ihtiyaç var?

Tarihi milattan önceye kadar dayanan ve en ilkel temizlik aramacı olan sabuna neden ihtiyacımız var? Sabun olmadan da su ile temizlik yapamayız.. Bu soruları hiç düşündünüz mü?

Öncelikle sabunu nerede kullandığımızla başlayalım; kirleri temizlemek ve çıkartmak. Kirleri temizlemek için su da bir çözüm ama neden su tek başına yeterli değil? Gerek mutfakta gerek banyoda olsun kirleri çoğu yas esaslıdır. Yağları temizlemek için su yetmez, yağlı maddeleri gene ancak yağ çözeltisi temizleyebilir.

Organik sabun nasıl yapılır?

Sabun kimyasal bir madde gibi gözüksede mutfakta ya da evinizde kolaylıkla yapılabilir. İhtiyaç duyacağınız şeyler ise kostik çözelti ve zeytinyağı. Bu iki maddeyi bildiğimiz yemek yapar gibi karıştırarak tepkime sokacağız sonrasında katı halde oluşacak.

Karıştırma işlemi tamamladıktan sonra ortalama 3-4 gün bekleme süresi gerekli. Doğal ortamında şeklini alacak ve çözeltisini tamamlayacak. Buzdolabı ya da farklı bir yere koyulmasına gerek yok..

İçinde neler var?

Sabun en temel haliye yağlardan oluşan bir maddedir. İçinde bitkisel ve hayvansal yağlar mevcut. Bu yağ çeşitlerinin en popüleri ise sırasıyla şunlardır; Palm yağı, Zeytinyağı, Keten yağı ve defne yağı..

Bu kadar çok yağ maddesini saymak sabunu kötü ve kullanılmaz hale getirmiyor, yapmıyor da.. Burada sayılan yağ çeşitleri sadece farklılık katıyor, özü ve ana maddesi yağ ürünleri olamaz.

Burada dikkat çünkü her sabun doğal değildir. Otomatik ve makine üretimi sonucunda oluşanların çoğu basma kalıp olarak üretilir ve ana maddeleri dışarıdan temin edilir. Bu nedenle ilk tercih paketlenmiş ürünlerin aksine doğal ve organik olarak üretilenlerden almak olmalıdır.

Sabun yapma maliyeti marketlerden ya da dışarıdan almaya kıyasla daha ucuz. Ortalama olarak yarı yarıya bir tasarruf sağlıyor. Ucuz olmasından da öte adet ve gramaj olarak da daha fazla üretme imkanı sunuyor..

Bebeksi sabunun farkı ne?

Diğer sabunlara kıyasla bebeksi sabun cilt ve yüz temizliğine odaklanmakta. İstenmeyen sivilce ve lekeleri temizlemede, kırışıklıkları önlemede oldukça yararlıdır. Ekstra olarak sedef ve egzama gibi hastalıkların çözümü için de sıkça tercih edilen bir maddedir. Müşteriler tarafından daha çok yumuşak bir yapıya sahip olmasıyla tanınır.