Sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastaligi tedavisi

Sedef hastalığı günümüzde kız erkek farketmeden sıklıkla görülen ve tedavisi kolaydır. Etkisi parmak ve tırnaklarda benekler şekliyle gözükmektedir.

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı deri üzerinde oluşan ciltlerin kabarcık ve kaşıntı yoluyla yaşanmasıdır. Bilimsel adı Psoriasis olan bu rahatsızlığın belirli bir yaş kitlesi yoktur. Her yaştan insanlar kadın-erkek fark etmeksizin bu durumu yaşayabilir. Korkulacak bir tarafı yok çünkü bulaşıcı bir hastalık değil..

Belirtileri arasında gümüş renginde kepeklenme, sivilcelenme, kızarıklık ve yaraların kabuk bağlaması vardır. Sedef kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber genelde kol, bacak, tırnak ve sırt bölgelerinde bu durumlar gözlenmektedir.

Sedef nasıl geçer? Ne yapmak gerek?

Sedef tedavisi en temelde 3 şekilde çözülebilir. Bunlardan ilki doktor kontrolü, diğeri doğal-bitkisel yöntemler ve sonuncusu da güneş ışınları. Hastalığın etkisine göre farklı yöntemler kullanmak en doğrusu.

Sedef korkulacak bir olay değil, sadece doğru şekilde yaklaşmak gerek..

Etkinin en az olduğu ve başlangıç sürecinde krem ve losyon ürünlerini kullanmalı. Deri üzerinde rahatsızlığın görüldüğü bölgeye hafif ve yumuşak şekilde sürmek gerekiyor. Bu ürünler arasında etkisi en fazla olan doğal madde ise şüphesiz ki bebeksi sabun.. Bebeksi sabun fiyatları ne kadar?

Bir diğer yol ise güneş ışınları. D vitamini içeren ve en doğal tedavi olan güneş sayesinde sedef hastalığını atlatmak mümkün.. Burada dikkat edilmesi gereken nokta geçirilen süre zarfı. Fazla süre güneş ışığına maruz kalmak tedaviden öte artıracaktır.

En geçerli ve sıklıkla kullanılan yol ise doktora danışmak ve gerekli koşullarda ilaç almaktır. İlaç kullanım esnasında kadınlar hamile olmamalı, erkekler ise çocuk sahibi olmaması tavsiye edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bu hastalığın ömür boyu sürmeyeceğinin farkında olmak gerek her şeyden önce. Sedef boyunca hem de öncesinde şu adımları uygulamak doğru olacaktır;

  • Sık sık banyo yapmak ve derinin suyla temasını kesmemek
  • Kol ve bacak gibi bölümlerde kabukları koparmamak, deriyi kaşımamak
  • Stres, üzüntü ve kaygı gibi duygulardan uzaklaşmak ve sakinleşmek
  • Kontrollü ve tedbirli şekilde güneş ışığı almak
  • Yeterli ve dengeli beslenme
  • Sigara ve alkol tüketmemek
  • Kış aylarında nemlendirici özelliği olan krem ve diğer ürünleri daha fazla kullanmak